logo
Звичайний літургійний період
Від 9 січня розпочався звичайний літургійний період. Пропонуємо коротко згадати про літургійний час і про те, які періоди існують у католицькому літургійному часі.
Цикл літургійного року вказує на життя Ісуса Христа, який народився у Віфлеємі, жив у Назареті, навчав і помер заради нашого спасіння. Крім літургійних періодів, які мають виразну власну специфіку (Великий Піст, Великодній час, Адвент, Різдвяний час), до складу літургійного року входять ще 33 або 34 тижні. Вони мають назву «звичайного періоду» й відображають навчання Христа. Колір літургійних шат упродовж цього часу – зелений.
Звичайний період розпочинається в понеділок після неділі Хрещення Господнього (перша неділя після 6 січня; у 2017 р. – 8 січня) і триває аж до вівторка перед Попільною Середою, з якої починається Великий Піст. Подальший час звичайного періоду – від понеділка після П'ятдесятниці до першої Вечірньої першої неділі Адвенту. На Месах у всі будні дні звичайного літургійного періоду (крім свят і днів пам'яті святих) використовуються тексти молитов тієї неділі, якою починається тиждень.
Звичайні неділі не вирізняються чимось особливим і цілковито зберігають свій первісний характер «малої Пасхи». Кожна з них передбачає святкування Воскресіння Господнього. У сучасному Римському Месалі для цих неділь передбачено 8 варіантів префацій, із яких перший присвячений «чудесній силі пасхального таїнства», а інші розкривають його внутрішній зміст і наслідки.
Читання Слова Божого, пропоновані на звичайний період, доволі різноманітні. Цикл недільних читань існує у трьох варіантах (A, B і C), які послідовно змінюють один одного з початком нового Літургійного року (перша неділя Адвенту). Року А читається Євангеліє від Матея, року B – від Марка, року C – від Луки.
Крім Євангелія, на недільній Святій Месі передбачено ще два читання; варто зауважити, що читання зі Старого Завіту гармонізоване зі змістом Євангелія цього дня, а друге читання з Послань Апостолів має повчальний характер.
Нагадаємо, що до 3 грудня 2017 р. використовуються читання циклу А.
Недільні літургійні молитви (вступна, над Дарами, після Причастя) були взяті для сучасного видання Римського Месалу з Тридентского Месалу здебільшого без змін. Лише деякі були змінені, а окремі – написані наново.
Дві неділі звичайного періоду мають особливий характер, оскільки в них передбачені урочистості: у першу неділю після П'ятдесятниці – урочистість Пресвятої Трійці; в останню, 34-ту неділю періоду – урочистість Христа Царя Всесвіту.
В. Дєгтярьов
Джерело: kmc.in.ua

 
ico-right-201
ico-right-202
ico-right-203
ico-right-204